MDA RIDE slaví 10 let: Úspěšný příběh

Myšlenka uspořádat benefiční jízdu motocyklů vznikla v USA začátkem 80. let minulého století. Právě americká Love Ride, která se mezitím rozšířila do Švýcarska a Mexika, se stala inspirací pro Josefa „Káďu“ Kadeřábka, celoživotního motocyklového fandu a tehdejšího ředitele Harley Owners Group Praha Chapter. Po více než roce příprav a čilé komunikace se zakladatelem Love Ride v USA i pořadateli akce Love Ride ve Švýcarsku, se Káďa rozhodl uspořádat spolu s Danielou Odehnalovou a se skupinou dalších přátel stejnou charitativní akci také v České Republice.

23. března 2009 tedy vznikl spolek MDA RIDE jako nezisková organizace provádějící osvětu v oblasti nervosvalových onemocnění a pořádající každoroční dobročinnou akci MDA RIDE. Jak by měla akce vypadat? Hlavním bodem programu by byla Spanilá jízda Prahou, vyjížďka motocyklů všech značek a velikostí, které se účastní nemocní svalovou dystrofií v postranních vozících nebo ve vozech partnerů. Návštěvníci akce z řad široké veřejnosti by prožili jeden den společně se svalovými dystrofiky, bavili by se při zajímavém programu a výtěžek z akce by následně putoval přímo na konkrétní potřeby pacientů se svalovou dystrofií.

Na první akci v září téhož roku uspořádané na parkovišti obchodního centra Letňany se podařilo vybrat pěkných 182 tisíc Kč. Mezi jinými návštěvníkům zahrála rocková revivalová kapela Strahov, která od té doby vystupuje každoročně a stala se také jednou z Tváří MDA RIDE. Počínaje druhým ročníkem se akce koná v červnu a na novém místě - na Hořejším nábřeží v pražské čtvrti Smíchov a získává důležitého partnera - městskou část Praha 5. A hned se daří vybrat více než dvojnásobek. Po třetím ročníku už to bylo dohromady více než 1 milion Kč. Postupně se přidávaly a akci MDA RIDE dodnes podporují mnohé známé osobnosti jako zpěváci Jakub Smolík a Zdeněk Podhůrský, Miss 2009 a televizní moderátorka Iveta Vítová, showman Vladimír Hron či Petr Vondráček, herec, klavírista a frontman rock'n'rollové kapely Lokomotiva a mnozí další. MDA RIDE se stala úspěšnou charitativní akcí. Za sedm ročníků se podařilo získat ve prospěch pacientů se svalovou dystrofií již 2,8 milionu Kč.

V roce 2016 ale přišel zlomový okamžik. Akce se přestěhovala do samého centra Prahy na Václavské náměstí a skokově se zvětšila. A nejen to - výtěžek překonal magickou částku 1 milionu Kč. A stejně úspěšný byl i další, devátý ročník. Je nám ctí, že českou MDA RIDE v její dosavadní historii podporovali a podporují takové osobnosti jako je Oliver Shokouh, majitel dealerství Harley-Davidson of Glendale v Kalifornii a předseda a zakladatel Love Ride Foundation, nebo William Godfrey „Willie G“ Davidson, legendární konstruktér motocyklů, bývalý Senior Vice President firmy Harley-Davidson Motor Copany a vnuk jednoho ze zakladatelů či Max Gemperle, zakladatel a předseda švýcarské Love Ride.

Dnes je MDA RIDE největší motocyklovou charitativní akcí v České Republice, jediným takovýmto projektem v Evropské Unii a (po švýcarské Love Ride) druhým v Evropě. Za prvních devět let se podařilo získat již 4,9 milionu Kč ve prospěch pacientů se svalovou dystrofií, které sdružují Asociace muskulárních dystrofiků v ČR a Parent Project. Pětičlenný výbor MDA RIDE již začíná připravovat další, tentokrát jubilejní, 10. ročník MDA RIDE, který se bude konat 16. 6. 2018. Desátou společnou vyjížďku, která rozhodně není bezstarostná. Čím více lidí v ní pojede s námi, tím více pomůžeme těm, kteří se na motocyklu mohou svézt jedině s naší pomocí.